Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Dlaczego komputer chodzi głośno?

    Nadmiernie hałasujący komputer może być przyczyną słabej koncentracji na pracy, którą na nim wykonujemy i rodzić w nas frustrację. Można jednak próbować z tym walczyć.

cisza.jpg     Generalnie jednym z najgłośniejszych elementów w komputerze są wiatraki, które go chłodzą. Gdyby dało się je wyeliminować byłoby w miarę cicho. Jednak z reguły nie jest to możliwe. Możemy jednak próbować zmniajszyć ich uciążliwość na różne sposoby.

  • Jedną z przyczyn dlaczego komputer działa głośno może być umieszczenie go zaraz przy grzejniku lub też w miejscu, gdzie nie ma wymiany powietrza. Wówczas może on się przegrzewać a przez co wiatraki muszą pracować na podwyższonych obrotach.

  • Inną przyczyną może być kiepska jakość, brak smaru lub też zużycie wentylatorów w zasilaczu komputera bądź też na procesorze czy na karcie graficznej jeśli jest ona wentylowana wiatrakiem. Gdy przyczyną charakterystycznego "wycia" jest dany wiatrak to można pokusić się o jego odpowiednie nasmarowanie lub też wymianę.

By zbadać czy dany wiatrak np. na procesorze czy też karcie jest przyczyną głośnej pracy komputera można spróbować posłuchać który z nich tak głośno pracuje lub też go lekko i chwilowo przytrzymać przy uruchamiania komputera. Należy, go jednak zatrzymywać całkiem lecz tylko zwolnić i to na ułamek sekundy, by nie uszkodzić wiatraka jak i samego urządzenia, które może się przegrzać.

Nie należy też czynić tego wtedy, gdy wiatrak już wystartuje, bo można uszkodzić jego łopatki albo co gorsza samemu ucierpieć wsadzając rękę gdy jest rozpędzony w niego czego stanowczo odradzam!
Nie czyńmy tego też z wiatrakiem z zasilacza, bo w nim panuje 230 Voltów co jest już niebezpieczne dla naszego zdrowia a nie ma takiej potrzeby, bo gdy wykluczymy wszystkie inne wiatraki to oczywiste stanie się, że jeśli to wiatrak jest powodem hałasu to zostanie nam ten ostatni czyli w zasilaczu.

  • Komputer umieszczony w rogu pomieszczenia również może generować głośniejszy dźwięk, gdyż powstaje wówczas fala odbita od ściany co jak wiadomo pdobija niskie częstotliwości podobnie jak grająca kolumna umieszczona w rogu pomieszczenia. Wówczas możemy przenieść naszą "skrzynkę" o ile jest to możliwe w inne miejsce.

  • Nadmiernie zakurzony komputer może być przyczyną słabego chłodzenia a przez co wiatraki muszą pracować dużo więcej i często na wyższych obrotach. Dotyczy to również laptopów a może przede wszystkim ich a to z powodu tego, że w nich bardzo często gromadzi się spora ilość kurzu, który zatyka malutki wylot potężnie ograniczając przepływ chłodzącego powietrza. To może powodować spowolnienie wiatraka a przez co wymusić, by pracował on w sposób ciągły a nie cykliczny lub też co gorsza doprowadzić do jego unieruchomienia. Wówczas jeśli komputer ma dobrze wykonane zabezpieczenia to po przekroczeniu pewnej temperatury zostanie on awaryjnie wyłączony. Po ostygnięciu powinien się znów włączyć ale nie warto testować czy się przy okazji coś się nie spali... Zdecydowanie lepiej jest co jakiś czas w szczególności, gdy dostrzerzemy coś niepokojącego w pracy wiatraków przedmuchać a jeśli nie pomoże ręcznie przeczyścić nasz komputer.

Wymiana wiatraków w komputerze

wiatrak_komputerowy.jpg     Kolejnym sposobem na poprawę komfortu pracy na komputerze stacjonarnym jest wymiana wiatraków na cichsze. Są firmy, które oferują takie wentylatory. Po ich wymianie może okazać się, że coś jeszcze hałasuje i w znanym mi przypadku okazało się, że to monitor wydawał delikatny pisk... Niekiedy może to być np. drganie rdzenia dławika, który dzwoni w takt prądu, który płynie przez niego lub obok niego ale to już inny temat.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl