Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Efekty na dźwięku cz2

Witamy w drugiej części opisującej efekty jakie oferuje nam program Audacity (przejdź do pierwszej).

Normalizuj

audacity_42.jpg

Efekt normalizacji pozwala na automatyczne dopasowanie ścieżek dźwiękowych do jednego poziomu. Jest to przydatne, gdy na przykład nagrywamy płytę i potrzebujemy, by utwory były w miarę tak samo głośne, czyli dopasowuje poziom wszystkich utworów do jednego standardu. Gdy utwór jest zbyt głośny zostanie trochę przyciszony, gdy natomiast jest zbyt cichy zostanie wzmocniony.

audacity_43.jpgObok efekt po znormalizowaniu. Jak widać górna ścieżka zostanie trochę wyciszona, natmiast dolna wzmocniona.

Wyciszanie i wzmacnianie

audacity_44.jpgOpcje wyciszania i wzmacniania pozwalają na ściszenie zaznaczonego fragmentu, lub też jego wzmocnienie. Przy wzmocnieniu uruchamia się menu, w którym możemy wybrać wielkość wzmocnienia. Jednak gdy wzmocnimy o za dużo decybeli, wówczas button ok przestanie być aktywny aż do czasu gdy podznaczymy opcję "Allow clipping", czyli gdy pozwolimy aby program wzmocnił dźwięk ponad to ile może bez zniekształceń. Wybierając tę opcję automatycznie godzimy się na zniekształcenia w utworze, gdyż zostanie on wzmocniony tak, że nastąpi jego obcięcie u góry i/lub u dołu.

Zmień prędkość

audacity_45.jpgOpcja umożliwiająca zmianę prędkości odtwarzania dźwięku. Coś w stylu szybkie przewijanie w na podglądzie w magnetofonie, gdy przyspieszymy, lub staje się bardziej basowy, gdy zwolnimy. Zmienia się też tu częstotliwość naszego nagrania, czyli głos staje się trochę nienaturalny.

Zmień tempo

audacity_46.jpgCiekawa opcja pozwalająca na zwiększenie prędkości. Na przykład gdybyśmy nagrali siebie jako czytających rozdział wybranej książki w ciągu powiedzmy 2 minut, to możemy przyspieszyć to a tym samym skrócić czytanie 1,5 minuty. To tak jakbyśmy chcieli te pół minuty zaoszczędzić. Jeśli zwiększymy prędkość zbyt dużo dźwięki staną się jednak prawie nieczytelne. Ciekawe jest to, że nasz głos nie staje się ani dziecinny, ani upiorny jak w poprzedniej opcji.

Zmiana wysokości

audacity_47.jpgZmienia wysokość tonów, czyli nasz głos staje się grubszy lub przechodzi w dziecięcy.

Filtr górnoprzepustowy i filtr dolnoprzepustowy

Filtr górnoprzepustowy i dolnoprzepustowy są to filtry pozwalające na odfiltrowanie utworu od zadanej częstotliwości z dołu lub z góry.



Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl