Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak rozpakować plik i jak spakować pliki?

W niniejszym artykule zajmiemy się sposobem kompresji naszych plików. Często zachodzi również potrzeba dekompresji pliku, który nam ktoś podesłał.

Generalnie kompresja stosowana jest w przypadku, gdy chcemy zaoszczędzić na miejscu dyskowym, lub też bardzo często po to, by upakować wiele plików/katalogów w jeden plik, który jest łatwiej zarządzalny.

Ta druga opcja ma to duże znaczenie, gdy na przykład robimy kopię zapasową strony internetowej, a składa się ona z tysięcy plików. Cała oszczędność niekoniecznie musi być tu wyznaczona zmniejszeniem się objętości całej strony, lecz ogromna zaleta jest w tym, że mieści się ona w jednym pliku. 
Kiedyś robiłem kopie bezpieczeństwa i nagrywałem je na płyty DVD - strona mimo, że miała niewiele MB, to jednak udała się nagrać tylko kilka razy na płycie. Dlaczego? Ponieważ zawierała w sobie ogromną ilość plików, przez co, gdy chciałem kolejny raz dograć do płyty tak dużą ilość plików proces nagrywania trwał coraz dłużej i dłużej, aż wreszcie zwątpiłem i zacząłem nagrywać jeden, duży spakowany plik zamiast ogromnej ilości małych pliczków. Dzięki temu płyta działa szybko, a w razie potrzeby i tak w każdej chwili mogę praktycznie dostać się do potrzebnych w danej chwili plików.

W jaki sposób spakować i rozpakować pliki?

Najprościej jest użyć takiego narzędzia jakim jest Total Commander. To rewelacyjne narzędzie pozwala na swobodne przeglądanie plików spakowanych, jakby były katalogiem.

Jak rozpakować plik

Wchodzimy na plik, który jest skompresowany. Klikamy na nim i już jesteśmy wewnątrz i możemy zobaczyć co jest ukryte w naszym zbiorze. Gdy jednak chcemy dokonywać operacji na choć kilku wewnętrznych plikach tego pliku, lepiej go rozpakować do innego katalogu.

Zatem po jednej stronie Total Commandera umieszczamy kursor w odpowiednim katalogu, gdzie ma być rozpakowany plik, natomiast z drugiej klikamy na nim, ale do niego nie wchodzimy, tak by był widoczny np. plik test.zip. Będąc na nim kursorem dajemy alt+F9, lub polecenie z menu Plik->rozpakuj. Zatwierdzamy i gotowe.

Jak spakować pliki/katalogi

Gdy zachodzi odwrotna sytuacja, czyli kiedy potrzebujemy skompresować trochę plików i katalogów, to sprawa jest również bardzo prosta. Wystarczy w jednym z okienek Total Commandera zaznaczyć co ma być spakowane - np. insertem a następnie dać alt+F5, lub też plik->spakuj.




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl