Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Jak wybrać tani laptop?

      Gdy decydujemy się na laptopa i nie ma to być laptop z górnej półki to warto zwrócić uwagę na to, by był on wystarczająco wydajny. Dlaczego jest to takie ważne? Spróbujemy tu odpowiedzieć na to pytanie oraz jak wybrać w miarę wydajny sprzęt.

    Tak się niestety składa, że często systemy operacyjne, które na początku wydają się pracować bardzo szybko z czasem mogą mocno zwalniać, co jest spowodowane tym, że doinstalowywane są nowe dodatki, które obciążają nasz procesor, zapychają pamięć i resztę zasobów.
Przykładowo dawny system XP bez service packów działał bardzo szybko nawet na starym sprzęcie, gdy jednak doinstalujemy je wszystkie, co oczywiście jest pożyteczne a niekiedy niezbędne to niestety możemy odczuć znaczny spadek wydajności naszego komputera.
Tak więc niekoniecznie musimy zmieniać system na nowszy, by z czasem odczuć spowolnienie. Warto też wiedzieć to, że przykładowo strony WWW stają się z czasem coraz to bardziej wymagające, gdyż są one przeładowane grafiką, filmami i dziś skoro łącza i komputery są szybkie nie ma konieczności ich optymalizacji jak to było za dawnych czasów, kiedy Internet był bardzo wolny i każdy dbał o lekkość stron.

Warto więc kupując laptopa i licząc się z tym, że będzie z reguły znacznie wolniejszy niż komputery stajonarne zrobić spory zapas mocy. Jak tego jednak dokonać kiedy nie chcemy na ten sprzęt wydać za dużo pieniędzy?
Trzeba to zrobić mądrze i nie kupić komputera, który na bieżącą chwilę będzie ledwo działał...

Dobry procesor to podstawa

     Najlepszym sposobem według mnie jest wypisanie sobie wszystkich laptopów w przedziale cenowym, którą jest dla nas akceptowalny i porównać procesory, które w nich występują. Później należy poszukać w sieci Internet porównań poszczególnych procesorów. Najczęściej te o wyższej czestotliwości i większej liczbie rdzeni powinny być bardziej wydajne ale nie zawsze, bo niekiedy jego budowa sprawi, że będzie odwrotnie. Dlatego też ciężko jednoznacznie na oko ocenić, który procesor będzie bardziej wydajny i dlatego polecam skorzystanie z testów, które są dostępne na anglojęzycznych stronach. Dzięki temu można niekiedy trafić na prawdziwą perełkę mimio relatywnie niewielkiej cenie, która po prostu deklasuje konkurentów w danym przedziale cenowym.

Komputer to nie tylko procesor

     Oczywiście liczy się nie tylko sam procesor. Ważna są też między innymi:

  • płyta główna, która może mieć wąskie gardła - rozpoznanie tego to już wyższa szkoła jazdy i tu ewentualnie trzeba albo wgryźć się w temat albo ewentualnie zapytać kogoś, kto mocno siedzi w temacie - trudno tu o jednoznaczne informacje, bo to się ciągle zmienia,
  • a także ilość i szybkość pamięci,
  • szybkość dysku twardego może warto pomyśleć nad dyskiem SSD tym bardziej, że nowsze systemy radzą sobie z nimi znacznie lepiej niż XP, który już odszedł do lamusa,
  • wydajność karty graficznej - też warto porównać w zagranicznych lub krajowych benchmarkach,
  • jakość monitora też jest ważna, bo to główny interfejs za pomocą którego komputer komunikuje się z nami,
  • pojemność baterii oraz prądożerność, która może nawet pojemną baterię momentalnie rozładować
  • można zwrócić uwagę też na inne parametry, takie jaka jest wersja USB 3 czy USB 2, które jest znaczie wolniejsza - przyda się to przy przegrywaniu danych na dysk zewnętrzny czy też na pendriva.

Generalnie trzeba zwrócić uwagę na to co będziemy robić na naszym komputerze i pod tym kątem dobrać sprzęt. Bo gdy używać będziemy go do tworzenia grafiki 3D wówczas z pewnością powinniśmy się skupić na dobrej karcie graficznej. Inaczej będziemy szukać sprzętu do biura.




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl