Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Okładka gazety - Scribus jak wykonać okładkę

W niniejszym rozdziale spróbujemy wykonać okładkię do fikcyjnej gazety "Nasz kosmos".

scribus_25.jpgOkładka będzie wyglądała mniej więcej tak jak obok na zdjęciu.


Strona główna, czyli w naszym przypadku okładka gazety, będzie wykonana z marginesami zerowymi i już przygotowaliśmy to na początku tego kursu. W tej chwili krok po kroku spróbujemy dojść do tego efektu jak powyżej. Jest to okładka poglądowa i oczywiście należałoby ją dopracować jeszcze, niemniej jednak myślę, że na potrzeby naszego kursu wystarczy, z resztą dla niego została stworzona.

W przypadku okładki potrzebne będzie nam okno warstw. Na jedną warstwę wstawimy tło, czyli zdjęcie, na drugiej warstwie będą wszystkie teksty, kolejna zaś będzie zawierać prostokątne tło pod napisami.

Zatem do dzieła!

scribus_26.jpgTworzymy dwie warstwy za pomocą ikonki "Dodaj nową warstwę": napisy, paski. (Jeśli okienko jest niewidoczne wystarczy nacisnąć F6, lub menu górne Okna->Warstwy). Warstwa tło niech zostanie i na niej umieszczamy na całej powierzchni zdjęcie, np. takie jak obok. Następnie kombinujemy żeby objęło całą stronę.
scribus_27.jpgNastępnie przechodzimy na warstwę napisy i na niej kolejno tworzymy napisy. Omówimy je w skrócie gdyż tworzy się je analogicznie.
Górny napis wstukujemy, wybieramy kolor z menu Właściwości->Tekst i wiaderko z farbą i odpowiedni rozmiar czcionki. Na uwagę natomiast zasługuje napis "Twój Kosmos", gdyż nastąpiła tu zmiana szerokości czcionki, gdyż standardowy napis w czcionce Impact, był bardzo wąski, ale po rozszerzaniu go za pomocą operatora szerokości, który został zaznaczony w czerwonym, górnym okręgu, czcionka stała się bardziej bliska tytułowi gazety.
scribus_28.jpgDo wykonania zostały nam jeszcze paski pod tytułami rozdziałów. Wykonujemy je za pomocą narzędzia twrzenie figur geometrycznych, następnie wypełniamy je kolorem żółtym, klikając Właściwości->kolor->Yellow. Teraz by uzyskać blady kolor nieco przezroczysty zmniejszamy krycie na 20% i gotowe. Oczywiście dla każdego rozdziału musimy wykonać to samo, najlepiej jest skopiować i wkleić żądaną ilość.

Trzy cienkie linie wykonujemy za pomocą narzędzia wstaw linię i wybieramy kolor biały. Tym samym dokończyliśmy naszego dzieła.


Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl