Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli PhpMyAdmin - zarządzanie bazą danych - Windows

     By zarządzać bazą danych dobrze jest skorzystać z aplikacji, która to ułatwi. Bardzo popularnym skryptem jest PhpMyAdmin, dzięki któremu nie musimy męczyć się wpisując w dosowe okienko komend, lecz korzystamy z jego prostego i przejrzystego interfejsu.

     Skrypt PhpMyAdmin dość często jest oferowany przez dostawcę serwera, jednak nawet gdyby nie był dostępny możemy go sobie sami wgrać - tworzymy katalog na serwerze np. phpmyadmin i tam wgrywamy jego pliki. Gdy wgrywamy go na publiczny serwer trzeba pamiętać, by wgrać wersję, która wymaga wpisywania loginu i hasła w przeciwnym przypadku udostępnimy każdemu swobodny dostęp do swojej bazy a tego raczej byśmy chcieli uniknąć...

Tworzenie bazy danych

Najpierw wchodzimy do PhpMyAdmina. W pakiecie Webserv będzie to adres http://localhost/phpmyadmin/

Następnie Tworzymy bazę danych, czyli w pole zaznaczone na obrazku obok wpisujemy nazwę tworzonej bazy danych, np. joomla a w naszym przypadku nadamy nazwę: baza_testowa.

Tworzenie tabelek w bazie danych
       W kolejnym kroku musimy utworzyć tabelki. Będą one odzwierciedlały to do czego służą. Np. jeśli trzymamy w tabelce artykuły to może nazywać się artykuly, jeśli newsy to news itp.

Dzięki PhpMyAdmin nie musimy tworzyć ręcznie tabelek, lecz możemy je utworzyć wygodniej posługując się panelem administracyjnym tegoż skryptu.

Załóżmy, że chcemy utworzyć tabelkę produktów o nazwie produkty:

  • id_produktow - unikalne oznaczenie każdego produktu
  • nazwa_produktu - nazwa produktu
  • opis - opis produktu
  • cena - cena produktu
  • ilosc_sztuk - stan magazynowy

Zatem tworzymy w PhpMyAdminie:

phpmyadmin_01.jpg

Dajemy utwórz nową tabelę i w pole "nazwa" podajemy produkty a w pole "liczba pól" 5, bo tyle będziemy obecnie potrzebowali. Dajemy wykonaj.

phpmyadmin_02.jpg

Następnie wpisujemy kolejne pola nazwami, które uprzednio ustaliliśmy oraz dopasowujemy typy danych do tych pól.

  • Kolejno id_produktow dajemy całkowitą od długości maksymalnej 10 znaków,
  • nazwa_produktu dajemy zmienną znakową o maksymalnej długości 100 znaków, 
  • opisu dajemy zmienną tekstową,
  • cena jest zmiennoprzecinkową liczbą,
  • ilosc_sztuk dajemy liczby całkowite.

 Dodatkowo polu id_produktow dajemy klucz główny co widać na obrazku obok oraz dajemy auto_increment. Opcja ta sprawia, że gdy dodajemy nowy produkt to przypisywana jest liczba o 1 większa od poprzedniej, czyli np. ostatni obecnie produkt ma id_produktow = 9, wówczas przy dodawaniu kolejnego otrzymamy id_produktow = 10.

phpmyadmin_03.jpg

Po zatwierdzeniu zostajemy poinformowani, że baza została utworzona. Niżej komunikatu w żółtym zaznaczeniu otrzymujemy kod sqlowy, za pomocą którego możemy naszą tabelę utworzyć. Jeśli chcemy możemy ten kod sobie skopiować, by w przyszłości odtworzyć proces tworzenia bazy.
Poniżej znajduje się opis struktury tabeli produkty, możemy ją wizualnie zmieniać poprzez klikanie na ikonce ołówka. Można też usuwać konkretne pola.
Jeszcze niżej znajduje się opis indeksów w naszym przypadku będzie to indeks dla pola id_produktow.
Zauważmy, że po lewej pojawi się nasza pierwsza tabelka o nazwie produkty.

 Teraz pasowałoby do naszej tabelki dodać trochę danych.


phpmyadmin_04.jpg
Możemy to zrobić za pomocą buttona "Dodaj", który został zaznaczony obok na obrazku.
phpmyadmin_05.jpg
W otwarte pola wpisujemy kolejne produkty. Pole id_produktow możemy pominąć, gdyż dzięki auto_increment baza sama uzupełni to pole. W następne wpisujemy odpowiednie dane i dajemy Wykonaj.

phpmyadmin_06.jpg
Zauważmy, że przy tabelce po lewej stronie widoczny jest napis oraz ikonka. Warto wiedzieć, że jak klikniemy w jedno lub drugie to wyświetli się co innego, czyli albo wyświetli się struktura tabelki, albo dane w niej występujące. Teraz gdy mamy już dane w tablece warto to przetestować.
phpmyadmin_07.jpg
Wreszcie widoczne są pierwsze konkretne efekty naszego działania! Widać w bazie nasze produkty. Teraz warto dodać ich więcej, by było na czym testować.

phpmyadmin_08.jpg
Zadajmy więc nasze pierwsze pytanie: Wyświetl wszystkie produkty, których cena jest wyższa niż 170zł. Aby tego dokonać klikamy na SQL u góry co jest zaznaczone obok czerwonym okręgiem, następnie po where dopisujemy warunek cena>170. Można po prawej wybrać nazwę i po kliknięciu w ikonkę z "<<" nazwa zostanie przeniesiona na lewo.
phpmyadmin_09.jpg
Teraz po zatwierdzeniu powyższego zapytania (wykonaj) otrzymamy wszystkie produkty, których cena jest większa niż 170. Czyli to co chcieliśmy otrzymać.



Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl