Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Program do obróbki mp3

    W poprzednim artykule omówione było jak wczytać plik do programu Audacity tu zaś chciałbym przedstawić jak obsługiwać ten program do obróbki mp3 i nie tylko.

     Na tak otwartych plikach można wykonać niezliczone operacje, jednak zanim do tego dojdziemy rozejrzyjmy się co można uzyskać za pomocą zestawu narzędzi dostępnych w Audacity.

Przede wszystkim korzystając z narzędzia lupki z plusem i minusem możemy przybliżyć, lub oddalić wygląd ścieżek dźwiękowych.

audacity_08.jpg

Zatem klikając na lupkę z plusem przybliżamy widok i możemy z bliska przyrzeć się wyglądowi naszych dźwięków.
Przy większym powiększeniu na dole pojawi się pasek przesuwania, który umożliwi nam przesuwanie dźwięku, który nie mieści się na stronie.

audacity_11.jpgKlikamy na minusie - pomniejszamy podgląd, natomiast dwie kolejne lupy powodują następujące reakcje. Ta która na obrazku jest nieaktywna podświetla się, gdy zaznaczymy jakiś fragment ścieżki i po kliknięciu na niej fragment ten zostanie powiększony na cały obszar. Kolejna lupa pozwala powrócić do stanu, gdzie wszystkie ścieżki są widoczne bez przesuwania.
audacity_09.jpgGdy prawym klawiszem myszy klikniemy na strzałeczkę obok nazwy dźwięku rozwinie się nam menu, z którego będziemy mogli dokonać operacji na danej ścieżce dźwiękowej. Możemy np. zmienić sposób wyświetlania dźwięku, możemy również zmienić częstotliwość próbkowania, oraz rozdzielczość próbkowania. Oczywiście wiąże się to z tym, że im mniejsza częstotliwość prókowania i mniejsza rozdzielczość plik będzie zajmował mniej miejsca, ale jakość naszego dźwięku będzie gorsza - coś za coś.

Przy menu ścieżki widoczne są również dwa buttony: cisza i solo.
Gdy klikniemy na "cisza" cały kanał zostanie wyciszony i gdy damy play to odtworzą się wszystkie kanały aktywne oprócz tych wyciszonych. Gdy zaś damy solo to będzie widoczny tylko ten kanał reszta zostanie wyciszona.

Możemy też łapać i przesuwać do góry daną ścieżkę lub w dół.

W każdej chwili możemy zamknąć daną ścieżkę klikając na krzyżyku obok jej nazwy.

U góry jest bardzo intuicyjne menu podobne jak we wszystkich stacjonarnych odtwarzaczach muzyki, zaś po prawej stronie mamy wskaźnik poziomu dźwięku dla kanału lewego i prawego.

audacity_10.jpg

Wskaźnik pomaga nam zauważyć, czy nie ma czasem przesterowań w dźwięku. Zauważmy tę zieloną kreseczkę, która pokazuje chwilowy maksymalny poziom. Dobrze by było aby ona nigdy nie przekraczała poziomu maksymalnego, gdyż onaczało to będzie, że przygłośniejszej muzyce powstaną zniekształcenia.




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl