Ta strona stosuje pliki cookies. Poczytaj co to jest w polityka cookies

Kursy i tutoriale wideo informatyczne


Kącik początkującego
Dobre programy - tutoriale
Programy biznes
Programowanie PHP

nauczycieli Program do rozpakowywania

    Kolejnym ogromnie ważnym i użytecznym programem jest program do rozpakowywania. Jest przydatny w sytuacji, gdy otrzymujemy plik ze skompresowanymi danymi np. dokumentami. Wówczas, by dobrać się do nich musimy je najpierw zdekompresować.

     Takie programy jak Total Commander, jeśli je poprawnie skonfigurujemy mogą również śmiało operować na plikach będących archiwami, czyli skompresowanymi danymi.

Darmowy program do rozpakowywania możemy znaleźć szukając 7-zip w wyszukiwarce. Jest to świetne narzędzie, które pozwala rozpakować pliki skompresowane wieloma różnymi kompresorami oraz spakować pliki w kilku standardach.

To, że program jest darmowy wcale nie świadczy negatywnie o jego jakości a wręcz przeciwnie. Producent podaje, że stopień kompresji dla zipów jest wyższy niż u konkurencji zatem otrzymamy o około 5-10% mniejszy plik wynikowy.

Jak rozpakować plik?

Najpierw musimy zainstakować program 7-zip a następnie gdy dostaniemy plik skompresowany i chcemy skorzystać z plików tam ukrytych możemy kliknąć na nim prawym klawiszem myszy i wybrać 7zip->wypakuj.

Lub też wejść do programu, np. z menu start->programy i uruchmomić 7-zip a następnie w nim znajdując się poszukać pliku i nacisnąć guzik "Wypakuj" z minusem, by go rozpakować.

W programie tym możemy też wędrować po takim pliku, czyli przeglądać pliki tam ukryte wędrując po jego katalogach jeśli tam one są.

Co to jest kompresja i po co się ją stosuje?

     Pliki kompresuje się przede wszystkim po to, by mniej miejsca zajmowały na dysku, ale korzyści może być więcej. Wymienię kilka korzyści:

  • mniejszy rozmiar paczki plików po skompresowaniu,

  • jeden plik zamiast tysięcy. Gdy plików jest bardzo dużo czyli są np. ich tysiące w jednym katalogu wówczas szczególnie mocno obciążają zasoby komputera tak, że nawet wejście do takiego folderu będzie długo trwało.

  • mniej plików do wysłania przez emaila - Gdy wysyłamy np. 20 zdjęć to można pokusić się o skompresowanie i wysłanie tylko jednego zamiast wielu. Ma to jeszcze większe znaczenie, gdy wysyłamy całą paczkę plików, np. szablon strony www, gdzie może ich być całe mnóstwo.

Jakie są wady kompresji?

Do podstawowych wad kompresowania plików można zaliczyć:

  • utrudniony dostęp do danego pliku,
  • większe ryzyko utracenia danych - taki przypadek może się zdarzyć, gdy np. nagraliśmy na płytę skompresowany plik a płyta uległa uszkodzeniu, wówczas może być problem z odzyskaniem wszystkich danych, plik po prostu może nie dać się odczytać i możemy utracić wszystkie dane. Gdy nagrywamy pojedyncze pliki wówczas przy miejscowym uszkodzeniu płyty może się okazać, że stracimy tylko część plików a nie wszystkie.




Zobacz inne:

copyright © Pcwiedza.pl